Tradycyjnie, w połowie grudnia, w Szkole Podstawowej nr 17 im. Sybiraków w Grudziądzu została zorganizowana akcja charytatywna pt. „Szlachetna paczka dla Domu dla Dzieci im. Sybiraków w Szymonowie”. W organizację akcji włączyła się cała szkolna społeczność: uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły. Zebrano mnóstwo artykułów spożywczych, słodyczy, artykułów chemicznych, artykułów papierniczych oraz zabawek. Zbiórka darów dała wiele zarówno obdarowanym  jak i darczyńcom. Dała poczucie wspólnoty, nauczyła otwartości na drugiego człowieka i  wiarę w to, że może być lepiej. „Niech promyk nadziei, jaką jest nasza akcja rozświetli czas Świąt i uczyni świat wokół nas lepszym”.