Delegacja Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem SU panią Izabelą Zielińską uczestniczyła 29 października o godz. 12.00 w uroczystości patriotycznej przy pomniku 10 Pomordowanych w Grudziądzu.
        Była to 80. rocznica niemieckiej zbrodni w Grudziądzu. Ta publiczna egzekucja, która miała miejsce 29 października 1939 roku była świadomym aktem barbarzyństwa. Niemcy bowiem celowo dokonali prowokacji, w ramach której kłamliwie oskarżyli dziesięciu mieszkańców Grudziądza o rozlepianie plakatów antyniemieckich.
      W gronie zabitych znaleźli się nauczyciel, urzędnik starostwa, kolei, sądu i policji, a także kilku wojskowych. Wszyscy byli gorliwymi patriotami i członkami Polskiego Związku Zachodniego. Zapłacili życiem za rzekome propagowanie plakatów wymierzonych w III Rzeszę, podczas gdy faktycznie chodziło o zastraszenie mieszkańców, poniżenie ich oraz zaakcentowanie swojej wyższości nad nimi. Cała akcja była od początku przez Niemców zaplanowana i sfingowana.
         W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta i gminy wraz z prezydentem Grudziądza, przedstawiciele Sybiraków, delegacje szkół oraz inni zaproszeni goście.
     Po uroczystości uczniowie – Sandra Koper, Kinga Warsińska, Seweryn Maciąg złożyli znicz i kwiaty pod Pomnikiem 10 Pomordowanych w Grudziądzu.

.