Obchody Stulecia Niepodległości Polski rozpoczęły się w naszej szkole sporo  czasu wcześniej. Udział w wykładach, spotkaniach czy wizyty na cmentarzu na grobie Sybiraków to akcje, które miały wzbogacić wiedzę uczniów o tym niesamowitym wydarzeniu. Dzięki pracy p. Katarzyny Stąsiek, p. Izabeli Zielińskiej, p. Ewy Wojciechowskiej i p. Katarzyny Grohs udało się wykonać na zajęciach technicznych kotyliony dla każdego ucznia i nauczyciela naszej szkoły. Dzięki temu w dniu obchodów święta, każdy w szkole miał na piersi kotylion. Nasi najmłodsi uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawców, wykonali prace plastyczne. Zaprezentowano je na sali gimnastycznej na specjalnych stojakach, aby każdy mógł je zobaczyć. Konkurs w ramach, którego wykonano te prace nosił tytuł: „Ocalić od zapomnienia baśnie i legendy polskie”. Świetny temat i zaskakujące realizacje najmłodszych uczniów. Konkurs pilotowany był przez p. Monikę Oczyńską. Nagrody dla uczniów za włożony wysiłek, zostały dzięki staraniom p. Mariusz Żebrowskiego ufundowane przez Grudziądzką Informację Turystyczną, za co serdecznie dziękujemy. Następnie została rozegrana gra terenowa dla zespołów utworzonych przez uczniów klas VIII Szkoły Podstawowej i klas III Gimnazjum. Młodzi ludzie otrzymali krzyżówkę i musieli znaleźć na terenie szkoły ukryte pytania i dzięki nim jak najszybciej rozwiązać hasło główne. Pytania dotyczyły najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju. Organizacją oraz przebiegiem konkursu zajmowali się p. Natalia Grzędzicka i p. Mariusz Żebrowski. Nagrody dla zwycięskich zespołów podobnie jak w wypadku konkursu plastycznego, ufundowała Grudziądzka Informacja Turystyczna. Na sali gimnastycznej dzięki p. Katarzynie Grohs grupa uczennic z gimnazjum zaśpiewała kilka pieśni patriotycznych. Naprawdę duże brawa dla p. Katarzyny Grohs i jej chórzystek za tak profesjonalne wykonania. Zaraz po zakończeniu śpiewania odbył się pokaz prezentacji multimedialnej, którą wykonał i omówił p. M. Żebrowski. Prezentacja dotyczyła odzyskania niepodległości przez nasz kraj oraz przyłączenia Grudziądza w 1920 roku do Polski. Następnie, p. Dyrektor, dała sygnał do wspólnego wykonania hymnu państwowego.

Każda klasa przygotowała na kartkach życzenia dla naszych następców, którzy za 100 lat będą uczyć się w naszej szkole. Wszystkie kartki, zostały umieszczone w szklanej butelce z grubego szkła. Tak, aby nie można było jej tak łatwo stłuc. W dalszej kolejności, wszyscy uczniowie i nauczyciele wyszli na dziedziniec szkolny. Tam p. Katarzyna Grosh wykonała pamiątkowe zdjęcie całej naszej społeczności wraz z kapsułą czasu. Dalej p. Dyrektor złożyła do wykopanego dołka w ziemi kapsułę czasu, a p. Mariusz Żebrowski przysypał ją ziemią.

Warto pamiętać i podziękować osobom, które udekorowały salę gimnastyczną, przygotowały nagłośnienie oraz ustawiły krzesła i ławki. Wśród tych osób były: p. Magdalena Kobylacka, p. Katarzyna Grohs, p. Łukasz Plieth i p. Paweł Szarszewski.   

 
Skip to content