p. Marlena Simionkowska

wtorek: 08:00-14:00

czwartek: 09:00-11:30, 12:45-14:15

WSKAZÓWKI  DLA  RODZICÓW DO  PRACY Z  DZIECKIEM  W  DOMU:

1. Nawiąż z dzieckiem kontakt wzrokowy.
  2. Stawiaj jasne, zrozumiałe dla dziecka wymagania i następnie  konsekwentnie je egzekwuj.
  3. Chwal dziecko za każdy drobiazg, który udało mu się dobrze zrobić.
  4. Zachęcaj dziecko do samodzielności.
  5. Wyznaczaj dziecku granice.
  6. Nie wdawaj się w słowne „przepychanki” z dzieckiem, które do niczego nie prowadzą.
  7. Nie „miotaj” groźbami i karami bez pokrycia – w ten sposób przyzwyczaisz dziecko, że Twoje słowa niewiele znaczą.
  8. Kiedy mówisz „nie” musisz być konsekwentny.
  9. W każdej sytuacji staraj się zachować spokój i nie daj się wyprowadzić z równowagi.
  10. Zachęcaj dziecko do współdziałania.
  11. Unikaj porównywania dziecka z jego rodzeństwem i rówieśnikami – każde dziecko jest przecież wyjątkowe. Każde ma zarówno swoje mocne, jak i słabe strony.
  12. Ucz dzielenia się z innymi i cierpliwego oczekiwania na swoja kolej.
  13. Zachęcaj dziecko do poszukiwania różnych wariantów w rozwiązywaniu problemów.
  14. Unikaj nadopiekuńczości – wyrabiaj w dziecku poczucie odpowiedzialności za siebie i swoje zachowania.
  15. Dzięki Twojemu pozytywnemu nastawieniu pomożesz swojemu dziecku rozwijać się  i osiągać sukcesy.

Kampania MZ „Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje”

Kampania promuje specjalną infolinię 800 12 12 12 oferującą doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom.

Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młodzi ludzie, którzy od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka.

Na stronie dostępne są odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Ostatnio czuję się źle psychicznie. Co mogę zrobić?
  2. Co powinno nas zaniepokoić, jeśli chodzi o nasze zdrowie psychiczne, zachowanie dzieci, kolegów i koleżanek?
  3. Ośrodki I poziomu referencyjnego – co to jest?
  4. Gdzie znaleźć informacje o ich działalności?
  5. Kiedy potrzebne skierowanie, a kiedy nie?
  6. Co mam zrobić, jeśli rodzice lub jeden z rodziców nie zgadzają się na udzielnie pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej, z kim mogę porozmawiać?
  7. Czy potrzebuję ubezpieczenia zdrowotnego?
  8. Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?

Ponadto wskazane są punkty, w których można uzyskać pomoc oraz krótkie filmiki dot. kampanii.

Poniżej link do strony: