Bibliotekarz – Małgorzata Zielińska

 

 

 

BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO WYPOŻYCZANIA NOWYCH, CIEKAWYCH KSIĄŻEK pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Regulamin biblioteki szkolnej

Szkolny Regulamin korzystania z bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych

 Co można znaleźć w bibliotece?

Co znajduje się w bibliotece i do czego służy katalog? To temat lekcji bibliotecznej,
w której wzięli udział uczniowie klasy 4a. Mieli oni okazję zobaczyć jak wyglądały kiedyś szufladowe katalogi biblioteczne i jak się nimi posługiwano. Dowiedzieli się jaki jest podział literatury i jak działa współczesny komputerowy program biblioteczny Mol net+. Wszyscy uczniowie wypożyczyli wybrane przez siebie książki. Spotkanie było okazją, aby zachęcić uczniów do czytania i odwiedzania biblioteki szkolnej.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29.09 przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu odbyły się zajęcia czytelniczo-edukacyjne w kl. 1a, 1b, 2a, 2b. Przybliżono informacje „dlaczego warto czytać książki i co daje nam czytanie”. Uczniowie utworzyli tablicę „wartości czytania” , odbyło się głośne czytanie opowiadań G.Kasdepke „Kacperiada” oraz zajęcia plastyczne.

Narodowe Czytanie „Moralność Pani Dulskiej” 

4 września 2021 r. odbyła się uroczystość Narodowego Czytania „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Nasza szkoła również przystąpiła do akcji. 

3 września uczniowie klas 1-3 zostali zapoznani z celem uroczystości, wykonali prace plastyczne z tytułem lektury, czytanej podczas tegorocznych obchodów. Na holu szkoły widniała tablica zawierająca informacje o uroczystości, biografię autorki książki oraz najważniejsze utwory Gabrieli Zapolskiej. 

 

Dzień Sybiraka w bibliotece szkolnej

Dnia 15.09.2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Sybiraka” z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała wystawę książek o tematyce: Sybir i Sybiracy. Książki pochodzą ze zbioru biblioteki szkolnej SP17.
Autor zdjęć – Piotr Bilski.
Na drugim zdjęciu pani Danuta Kołodziejska- prezes koła Związku Sybiraków w Grudziądzu

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Święto zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz rolę biblioteki w życiu szkoły.
Hasło tegorocznych obchodów to: „Baśnie i legendy z całego świata”.
Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wiele działań. W klasach 1-3 odbyły się lekcje biblioteczne na temat baśni i legend. Uczniowie zobaczyli przygotowaną prezentację multimedialną, odbyło się czytanie wybranych legend i baśni, baśniowe zagadki oraz projekcja baśni „O smoku Wawelskim”.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada od 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. W tym dniu w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia i zabawy integracyjne dla kl.1-3 podczas, których dzieci zostały zapoznane z historią misia, odbyła się zabawa polegająca na wspólnym rysowaniu klasowego misia. Dla wszystkich klas wspólnie z samorządem uczniowskim ogłoszony został konkurs plastyczny na najpiękniejszego misia.

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

24.02.br. klasy 1a i 1b wzięły udział w uroczystym pasowaniu na czytelnika. Uczniowie  zostali zapoznani z pracą biblioteki, regulaminem, zasadami wypożyczania i poszanowania książek. Złożyli przyrzeczenie czytelnika, odbyło się pierwsze samodzielne wypożyczenie książek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Instytut Książki.

 

KONKURS PLASTYCZNO-CZYTELNICZY DLA KL.1

Rozstrzygnięto konkurs plastyczno-czytelniczy dla klas 1 „Moja pierwsza książka z biblioteki”. Konkurs zorganizowany przez p. Małgorzatę Zielińską, ogłoszony w dniu pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej ilustrującej pierwszą książkę wypożyczoną z biblioteki. Celem konkursu było promowanie czytelnictwa, zachęcanie uczniów do czytania i korzystania z biblioteki szkolnej, rozwijanie wyobraźni, kreatywności i umiejętności plastycznych.
LAUREACI KONKURSU:
Przyznano jedną nagrodę oraz dwa wyróżnienia
Nagroda- Karol Piór Pankowski, kl. 1a
Wyróżnienia- Lena Gajtkowska, kl. 1b, Julia Rudnicka, kl. 1b.
Wystawa pokonkursowa dostępna na holu szkoły.
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Z okazji Światowego Dnia Książki klasa 1a miała okazję uczestniczyć w lekcji bibliotecznej, podczas której odbyła się projekcja filmu dotycząca święta, etapów powstawania książki. Uczniowie podczas zajęć wykonywali projekty własnej, wymyślonej przez siebie książki. Lekcja była świetną okazją do uświadomienia dzieciom, jak ważną rolę odgrywa książka w życiu człowieka.

 

NARODOWE CZYTANIE 2022

Biblioteka szkolna co roku włącza się do akcji i promocji Narodowego Czytania. Uczniowie kl.1-3 uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, podczas których zostali zapoznani z celem i historią akcji. Odbyło się głośne czytanie poezji dziecięcej Adama Mickiewicza. Spotkanie było okazją do wypożyczenia książek i wykonania ilustracji do przeczytanego tekstu. 
 
Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten był wspaniałą okazją do :

– spotkania w bibliotece z uczniami klas młodszych
– głośnego czytania bajek edukacyjnych – uświadomienia uczniom jak ważne jest czytanie poprzez wspólne stworzenie tablicy z informacjami dotyczącej wartości głośnego czytania.
ŚWIATOWY DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA ustanowiony został przez Polską Izbę Książki w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”.
Głośne czytanie stymuluje rozwój, pobudza wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Jest też wspaniałą formą wspólnie spędzonego czasu, która pomaga w budowaniu więzi z dzieckiem.

 

 
Skip to content