W dniu 20 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 17 w Grudziądzu, w związkuz obchodami Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, podjęto szereg działań mających na celu upamiętnienie 30. rocznicy uchwalenia najważniejszego dokumentu o prawach dziecka.
Uczniowie klasy piątej, pod kierunkiem opiekuna, zorganizowali uroczystą akademię poświęconą tematyce Konwencji o prawach dziecka. Wcześniej, w ciągu 2 tygodni, tworzyli specjalny scenariusz na tę okazje. Jej celem było uzmysłowienie uczniom tego, co dorośli winni im zapewnić. Omówiono najważniejsze prawa. Przypomniano także dorosłym, że każde dziecko ma niezbywalne prawa, które zapisano w Konstytucji RP i Konwencji. Położono nacisk na prawa dziecka do miłości, szacunku, rodziny, bezpieczeństwa. Odzwierciedleniem wyjątkowego nastroju, który towarzyszył podczas prelekcji, wystąpień dzieci oraz prezentacji, były słowa piosenki o prawach dziecka Jerzego Kobylińskiego w wykonaniu Małej Orkiestry Dni Naszych.
Ważnym punktem akademii było także zaśpiewanie przez wszystkie dzieci naszej szkoły piosenki pt. „Wszystkie dzieci nasze są” autorstwa znakomitej piosenkarki Majki Jeżowskiej. Zgromadzeni na sali nie ukrywali wzruszenia.
Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci otrzymały plan lekcji z prawami dziecka.
W klasach pierwszych wyświetlono film promujący Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka oraz przeprowadzono kreatywne zajęcia pt. Prawa z innej planety.
Uczniowie szkoły we wszystkich klasach tworzyli prace plastyczne obrazujące prawa dziecka. Udekorowano nimi całą szkołę. Przez wiele dni w ten sposób cała społeczność szkolna utrwalała sobie w świadomości prawa dzieci.
Kolejnym przedsięwzięciem, którego podjęły się dzieci, było stworzenie gazetek tematycznych oraz dekoracji. Na korytarzach i drzwiach od sal lekcyjnych pojawiły się informacje o prawach dziecka przyozdobione w piękny, oryginalny sposób. W każdym szkolnym zakątku dzieci umieściły cytaty Janusza Korczaka nawiązujące do człowieczeństwa, szacunku i miłości do dzieci, ich potrzebach i rozwoju.
Cała społeczność szkolna pamiętała o kolorze niebieskim – symbolu solidarności z wszystkimi dziećmi na świecie. Dzieci, nauczyciele, pozostali pracownicy szkoły przyszli ubrani w kolorze niebieskim.
Powyższe działania organizowane z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Szkole Podstawowej nr 17 im. Sybiraków w Grudziądzu przebiegły w niezwykle miłej, sympatycznej atmosferze.
Koordynatorami działań były p. K. Stąsiek, I. Zielińska, M. Dobrzyńska.