„Warsztaty z czerpania papieru” 

Dnia 5 marca uczniowie klasy 3 wzięli udział  warsztatach zorganizowanych przez Muzeum w Grudziądzu. Celem warsztatów było zdobycie wiedzy na temat pojawienia się papieru na świecie. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli skąd się wziął papier i z jakich surowców jest wykonany. Poznali historię tworzenia papieru na przestrzeni wieków. Poznali też technikę czerpania papieru. Efektem finalnym było samodzielne „czerpanie papieru” i wykonanie pejzażu wiosennego na przygotowanym papierze. Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli zapoznać się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Zrozumieli w jaki sposób ludzie wpadli na pomysł wytwarzania papieru i dlaczego był im tak bardzo potrzebny! Zobaczyli i dotknęli replik tabliczek glinianych z pismem klinowym, papirusów czy tabliczek woskowych. Zajęcia wpłynęły na wyrabianie świadomości ekologicznej. Zdobyli wiedzę na temat odpowiedniego wykorzystania papieru i ochrony lasów. Warsztaty wpłynęły na zintegrowanie grupy klasowej. Tego typu zajęcia warsztatowe powinny być promowane i organizowane cyklicznie.

 
Skip to content