Przed nami dni wypełnione wydarzeniami związanymi z rocznicą powrotu Grudziądza do Wolnej Polski.

W niedzielę, 22 stycznia 2023 r. o godz. 11.30 – w ramach obchodów 103. rocznicy powrotu Grudziądza do Wolnej Polski – zapraszamy do Muzeum na promocję katalogu „Broń skałkowa ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu” połączoną z prelekcją Mariusza Żebrowskiego. Oddajemy w Państwa ręce pierwszy katalog prezentujący militarne kolekcje grudziądzkiego Muzeum. Zbiór broni skałkowej, używanej w Europie od XVIII wieku do lat 30. XIX wieku nie jest zbiorem licznym, ale w jego zasobach znajdują się wyjątkowe egzemplarze o najbardziej popularnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Są wśród nich strzelby, pistolety oraz garłacz – specyficzna krótka broń palna, wykorzystywana w walkach na krótki dystans. W większości są to egzemplarze bogato zdobione, które – będąc dziełem sztuki rusznikarskiej – stanowią także cenny przykład rzemiosła artystycznego.

W programie spotkania zaplanowano także sprzedaż katalogu oraz prelekcję Autora – historyka Mariusza Żebrowskiego.

Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5, wstęp wolny.

************************

W poniedziałek, 23 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 – w ramach obchodów 103. rocznicy powrotu Grudziądza do Wolnej Polski, zapraszamy na wykład „23 stycznia 1920 roku…”.

Autorem wykładu jest historyk, Dawid Schoenwald, który podczas spotkania przybliży atmosferę styczniowych dni 1920 roku.

Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny.

************************

 

We wtorek, 24 stycznia 2023 r. o godzinie 17.00 zapraszamy do wspólnego kolędowania „na pożegnanie”. W tym roku spotkamy się przy szopce złożonej z rzeźb Cezarego Kopika i wspólnie zaśpiewamy znane i mniej znane kolędy i pastorałki.

Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny.

 
Skip to content