W 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka.

Z tej okazji odbyły się uroczystości na terenie Szkoły Podstawowej nr 17, a także msza św. w kościele p.w. Maksymiliana Kolbe. Było to bardzo uroczyste nabożeństwo, w którym wzięli udział przedstawiciele władz, służb mundurowych oraz uczniowie grudziądzkich szkół. Naszą reprezentowała klasa 5a. Msza rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów: Wojska Polskiego, Sybiraków oraz grudziądzkich szkół.

Należy tu wspomnieć o udanym debiucie pocztu sztandarowego w składzie: Dominika Śliwińska, Szymon Fliliżankowski oraz Maja Szałkowska. Uroczystość celebrował ksiądz prałat Henryk Kujaczyński.

Pani Prezes Koła Sybiraków w Grudziądzu – Danuta Kołodziejska, w swoim przemówieniu wspominała losy Sybiraków, ich ciężkiej pracy oraz tułaczki. Zwróciła się również z apelem do młodzieży, aby dbali o pokój na świecie, kochali ojczyznę i drugiego człowiek. Te słowa podkreślił także ksiądz, wskazując na rolę wiary w życiu człowieka w ciężkich czasach. Prezydent Miasta – Pan Maciej Glamowski podziękował Sybirakom za dawanie świadectwa i krzewienie postaw patriotycznych w młodzieży. Wszyscy wysłuchali również hymnu Sybiraków.

Była to kolejna ciekawa lekcja żywej historii.

 
Skip to content