Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Sybiraków w Grudziądzu otrzymała wsparcie finansowe
w wysokości 15 000 zł  ze środków Ministra  Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu
w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Środki zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia biblioteki szkolnej.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Narodowe Czytanie to piękna inicjatywa pary prezydenckiej.

Kolejny raz nasza szkoła miała przyjemność uczestniczyć w celebrowaniu tego wydarzenia.
Licznie zgromadzeni w ogrodzie Biblioteki Miejskiej uczniowie SP 17 wraz z panią Katarzyną Kępską wysłuchali fragmentów ,, Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Biblioteka Szkolna SP 17 również przyłączyła się do akcji. Pani Małgorzata Zielińska przybliżyła uczniom klas 1-4 historię tej ogólnopolskiej akcji, przybliżono treść utworu oraz biografię Juliusza Słowackiego.
W ramach akcji i promowania czytelnictwa odbyło się klasowe wypożyczanie książek.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej, której celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Klasy 5 i 6 dzień ten obchodziły pod hasłem : „Czytamy najgłośniej jak się da i co najważniejsze z piękną dykcją”.

W bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie czytelnicze dla klas 1, podczas którego odbyło się głośne czytanie opowiadań autorstwa G. Kasdepke „O szacunku, odwadze i innych wartościach” oraz R. Witek ” Pierwszaki z kosmosu”. Odbyła się pogadanka na temat korzyści płynących z czytania.

„PRZERWA NA CZYTANIE”

„Przerwa na czytanie ” to  ogólnopolska akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie,  organizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

Celem akcji jest m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji, czytając  swoje ulubione książki podczas przerwy pomiędzy lekcjami,  jak również w czasie lekcji języka polskiego zrobiono przerwę na wspólne czytanie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.

Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Wkroczyliśmy już w październik, dlatego klasa 5a udała się do Pani Małgosi Zielińskiej na zajęcia z czytelnictwa. Pani bibliotekarka czytała fragment o strachu z książki „Gorzka Czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Uczniowie potrafili powiedzieć wiele na temat emocji, które nas dotyczą. Nie ma osoby, która by się niczego nie bała. Każdy z nas ma różne lęki i towarzyszące im uczucia. Na koniec piątoklasiści wykonali karty pracy.